Czy palący nastolatkowie wolniej rosną?

Czy palący nastolatkowie wolniej rosną?

Częste palenie przez nastolatków może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, jest spowolnienie tempa wzrostu. Czy palący nastolatkowie wolniej rosną?

Regularne palenie papierosów przez młodzież a ich wzrost

Dym tytoniowy zawiera oprócz samej nikotyny aż 4 tysiące różnych szkodliwych substancji, z czego 250 jest szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia, a 40 jest silnie rakotwórczych. Wszystkie te związki w różnym stopniu wpływają na organizm i zdrowie człowieka. Szczególnie narażone są młode, dorastające osoby.

Jednym z nurtujących pytań, które często się pojawiają jest związek pomiędzy paleniem papierosów a tempem wzrostu u nastolatków. Palenie papierosów ma bardzo szkodliwy wpływ na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci czy młodzieży. Organizm młodego człowieka dopiero się rozwija, a wczesne zetknięcie się z paleniem i substancjami z nim związanymi, może prowadzić do szeregu zaburzeń i problemów związanych z chociażby wzrostem czy wagą. Warto jednak pamiętać, że rozwój jednostki nie kończy się wraz z osiągnięciem osiemnastego roku życia. Jeśli młoda osoba zdecyduje się przerwać palenie w młodym wieku, istnieje możliwość osiągnięcia wyższego wzrostu w późniejszym okresie życia.

Palenie papierosów wśród młodzieży to zagrożenie pod wieloma względami!

Palenie papierosów wśród młodzieży ma wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Powoduje ono bowiem m.in. przyśpieszenie procesu starzenia się komórek, nieprzyjemny zapach z ust i przebarwienia zębów. Osłabienie układu immunologicznego jest kolejnym widocznym efektem, który zwiększa ryzyko częstych chorób w dorosłym życiu.

Oczywiście, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dorosłych, również nastolatkowie powinni liczyć się ze zwiększonym prawdopodobieństwem w postaci wystąpienia w przyszłości przewlekłych chorób takich jak na przykład:

  • miażdżyca,
  • choroba wieńcowa,
  • zawał serca,
  • nadciśnienie,
  • nowotwory płuc, krtani, przełyku i gardła.

Palenie papierosów to aktywność, która ma nie tylko wpływ na wzrost czy inne wyżej wymienione choroby, ale także może powodować problemy w funkcjonowaniu układu oddechowego (do takich zagrożeń zalicza się na przykład przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozwijająca się obturacyjna choroba płuc). To jeszcze nie wszystko, ponieważ młodzi palacze są również bardziej podatni na uzależnienie od nikotyny. Nietrudno przewidzieć, że może to wpływać na zdolność do podejmowania decyzji oraz koncentracji (a zatem także efektywnej nauki). Taki stan rzeczy może z kolei wpływać na ich osiągnięcia edukacyjne, a w przyszłości także rozwój zawodowy.

Na tempo wzrostu wpływa nie tylko palenie papierosów przez młodzież

Chociaż istnieją liczne badania potwierdzające, że palenie papierosów przez młodzież może prowadzić do zaburzeń wzrostu, to jednak takie inne czynniki jak na przykład genetyka czy środowisko, również mogą mocno wpłynąć na ten proces. Ważne jest zaznaczyć, że rozwój fizyczny młodzieży jest wynikiem skomplikowanej interakcji różnych elementów, a palenie papierosów to tylko jeden z nich.

Bibliografia:

  1. Stępniowska, M. Kowalczyk, E. Cholewińska, K. Ognik, E-papierosy – pomoc w rzuceniu palenia czy zagrożenie? Hygeia Public Health 2017, 52(2): 86-95 http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2017/hyg-2017-2-086.pdf.
  2. Królikowski K. i wsp.: E-papieros: fakty i mity, doświadczenia własne. Pnuemonol. Alergol. Pol, 2014, 81, 74-75. https://journals.viamedica.pl/advances_in_respiratory_medicine/article/view/PiAP.2014.0011/31888.
  3. https://www.gov.pl/web/psse-ciechanow/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu

Materiał zewnętrzny