Skakanka czy bieganie? Co wybrać i kiedy?

Skakanka czy bieganie? Co wybrać i kiedy?

Skakanie na skakance to „tanie” ćwiczenie, które wymaga niewiele sprzętu i minimalnej przestrzeni. Podobnie jest z bieganiem, tyle że potrzebujesz wyjść na zewnątrz.

Mimo to, oba ćwiczenia są efektywnymi sposobami pracy nad kondycją, niezależnie od tego, czy pracujesz nad wytrzymałością czy intensywnością. W związku z tym, możesz się zastanawiać, który z nich jest lepszy dla Ciebie?

Czy spalają tyle samo kalorii?

Zarówno skakanie na skakance, jak i bieganie spalają znaczną ilość kalorii. Porównując liczbę kalorii spalonych podczas 10-minutowej sesji każdego z nich, skakanka daje niewielką przewagę.

Czy ćwiczenia te działają na ciało w ten sam sposób?

Wykorzystywane mięśnie

Zarówno bieganie, jak i skakanka wymaga użycia mięśni kończyn dolnych do pracy, podczas gdy mięśnie rdzenia zapewniają stabilizację tułowia.

Jednakże bieganie wymaga zwiększonego wykorzystania mięśni pośladkowych (prostowników bioder) w większym zakresie ruchu w celu zapewnienia „napędu”. Naprzemienne skakanie na skakance na jednej nodze wymaga z kolei zwiększonego wykorzystania przywodzicieli bioder, aby utrzymać stabilność miednicy.

Skakanie wymaga również kontrolowania skakanki, co angażuje barki, bicepsy, tricepsy i zginacze przedramion.

Aerobowe czy nie?

Obie formy ćwiczeń mogą być wykonywane jako ćwiczenia aerobowe w celu zwiększenia wytrzymałości poprzez utrzymanie stałego tempa przez dłuższy czas.

Ponadto, sprinty lub interwały o wysokiej intensywności, które są uważane za ćwiczenia beztlenowe, mogą być również wykonywane zarówno podczas skakania na skakance, jak i biegania.

Każdy z nich jest dobrym wyborem dla treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT), który obejmuje krótkie sesje ćwiczeń przy 80-95% maksymalnego tętna przeplatane okresami ćwiczeń o niższej intensywności przy 40-50% maksymalnego tętna.

Czy oba ćwiczenia poprawiają wytrzymałość?

Wykazano, że oba ćwiczenia poprawiają wytrzymałość sercowo-naczyniową.

Istnieje korelacja pomiędzy szybkością skakania na skakance, a szybkością sprintu. Tak więc, zdolność do wykonywania szybkiego skakania oboma nogami na skakance może korelować z poprawą zdolności sprinterskich biorąc pod uwagę beztlenowy charakter ćwiczenia.

Kto nie powinien biegać, a kto skakać na skakance?

Obie aktywności wiążą się ze zwiększonymi siłami reakcji podłoża w porównaniu z takimi czynnościami jak pływanie, jazda na rowerze czy chodzenie. Dlatego też obie aktywności mogą być trudne dla osób z urazami kończyn dolnych w obrębie bioder, kolan lub kostek.

Istnieją jednak alternatywy dla biegania. Są na rynku bieżnie zmniejszające ciężar ciała, które wspomagają część wagi użytkownika, aby zmniejszyć mechaniczne obciążenie na nogi.

Co wybrać?

Wykazano, że obie formy ćwiczeń poprawiają wytrzymałość sercowo-naczyniową. Jeśli jednak masz mało czasu, skakanie na skakance może przynieść Ci więcej korzyści niż bieganie.

Niemniej jednak, jeśli Twoim celem jest bycie lepszym biegaczem lub rywalizacja w wyścigach biegowych, bieganie jest lepszą opcją. Ponadto, jeśli jesteś bardziej skłonny do ćwiczeń na zewnatrz, bieganie jest zdecydowanie lepszą opcją.

Dobrym pomysłem może być połączenie obu tych ćwiczeń i skakanie na skakance w dni w których nie biegasz.

Wniosek końcowy

Zarówno bieganie, jak i skakanie na skakance to doskonałe formy ćwiczeń. Są tanie i wymagają minimalnej ilości sprzętu.

Ponadto, oba te ćwiczenia pozwalają spalić znaczną ilość kalorii w krótkim czasie. To może pomóc zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej i poprawić skład ciała.

Najważniejszym czynnikiem jest wybranie ćwiczenia, które jest dla Ciebie bardziej interesujące i którego będziesz się systematycznie trzymać. Zawsze możesz wykonywać obie aktywności naprzemiennie, co stanowi doskonałą opcję urozmaicenia rutyny ćwiczeń.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments