9 naturalnych sposobów na ból gardła

9 naturalnych sposobów na ból gardła

Ból, swędzenie lub podrażnienie gardła nasilające się przy próbie przełykania pokarmów i płynów. Znamy to wszyscy.

Nawet jeśli ból gardła nie jest na tyle poważny, aby udać się do lekarza, nadal jest nieprzyjemny i może uniemożliwić Ci spokojny sen. Na szczęście możesz skorzystać z domowych sposobów, aby złagodzić ból i podrażnienie.

1. Miód

Miód zmieszany z herbatą lub przyjmowany samodzielnie jest powszechnie stosowanym w domu środkiem na ból gardła. Jedno z badań wykazało, że miód był nawet bardziej skuteczny w poskramianiu nocnego kaszlu niż popularne środki przeciwkaszlowe. Inne badania pokazały, że miód jest skutecznym środkiem gojącym rany, co oznacza, że może pomóc przyspieszyć leczenie bólu gardła.

2. Słona woda

Płukanie gardła ciepłą słoną wodą może pomóc ukoić ból gardła i rozrzedzić wydzielinę. Wiadomo również, że pomaga zabijać bakterie w gardle. Zrób roztwór słonej wody z pół łyżeczki soli w pełnej szklance ciepłej wody. Płukanie gardła pomoże zmniejszyć obrzęk i utrzymać gardło w czystości. Powinno się to robić co około trzy godziny.

3. Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa jest naturalnie kojąca. Od dawna była używana do celów leczniczych, takich jak łagodzenie bólu gardła. Jestt często używana dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i ściągającym.

Niektóre badania wykazały, że wdychanie oparów rumianku może pomóc złagodzić objawy przeziębienia, w tym ból gardła. Picie herbaty rumiankowej może dawać takie same korzyści. Może również stymulować układ odpornościowy, aby pomóc organizmowi zwalczyć infekcję, która spowodowała ból gardła.

4. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest znana ze swojej zdolności do odświeżania oddechu. Rozcieńczone spraye z olejkiem z mięty pieprzowej mogą również złagodzić ból gardła. Mięta pieprzowa zawiera mentol, który pomaga rozrzedzić śluz i złagodzić ból gardła i kaszel. Mięta pieprzowa ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co może sprzyjać gojeniu się ran.

Nigdy nie używaj olejków eterycznych bez zmieszania ich z olejem nośnikowym, takim jak oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów lub zmiękczony olej kokosowy. W przypadku olejku z mięty pieprzowej, zmieszaj pięć kropli olejku eterycznego 30 ml wybranego przez siebie oleju nośnikowego. Pamiętaj – nigdy nie należy połykać olejków eterycznych.

5. Kozieradka

Kozieradka ma wiele korzyści zdrowotnych. Ma również wiele form. Możesz jeść nasiona kozieradki, stosować olejek miejscowo lub pić z niej napar. Herbata z kozieradki jest naturalnym środkiem na ból gardła.

Badania wykazują lecznicze właściwości kozieradki. Może ona uśmierzać ból i zabijać bakterie, które powodują podrażnienia lub stany zapalne. Kozieradka jest również skutecznym środkiem przeciwgrzybiczym. Lecz nie powinny jej stosować kobiety w ciąży.

6. Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji od dawna jest stosowany w leczeniu bólu gardła. Najnowsze badania wykazały, że jest skuteczny, gdy zmiesza się go z wodą, tworząc roztwór do płukania gardła. Jednakże, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny go unikać.

7. Ocet jabłkowy z cydru

Ocet jabłkowy ma wiele naturalnych zastosowań antybakteryjnych. Liczne badania wykazują jego działanie w zwalczaniu infekcji. Ze względu na swoją kwaśną naturę, może być stosowany do pomocy w rozbijaniu śluzu w gardle i powstrzymywaniu bakterii przed rozprzestrzenianiem się.

Jeśli czujesz, że zbliża się ból gardła, spróbuj rozcieńczyć 1 do 2 łyżek w jednej filiżance wody i przepłucz nią gardło. Następnie weź mały łyk mieszanki i powtarzaj cały proces jeden do dwóch razy na godzinę. Upewnij się, że pijesz dużo wody pomiędzy kolejnymi sesjami płukania.

Istnieje wiele różnych sposobów stosowania octu jabłkowego w leczeniu bólu gardła, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, a także wrażliwości Twojego organizmu na ocet. Najlepiej jest najpierw skonsultować się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia.

8. Czosnek

Czosnek ma również naturalne właściwości antybakteryjne. Zawiera allicynę, związek organosulferowy znany ze swojej zdolności do zwalczania infekcji.

Badania wykazały, że regularne przyjmowanie czosnku może pomóc w zapobieganiu wirusowi przeziębienia. Dodawanie świeżego czosnku do swojej diety jest również sposobem na uzyskanie jego właściwości antybakteryjnych. Być może Twoja babcia mówiła Ci, że należy ssać ząbek czosnku, aby złagodzić ból gardła. Ponieważ czosnek ma wiele działań leczniczych, możesz tego spróbować, choć warto potem umyć zęby, aby ochronić je przed enzymami i poprawić swój oddech.

9. Pieprz cayenne lub ostry sos

Często stosowany jako środek przeciwbólowy, pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, naturalny związek znany z blokowania receptorów bólu.

Chociaż nie zostało to udowodnione naukowo, spożywanie pieprzu cayenne zmieszanego z ciepłą wodą i miodem może pomóc w uśmierzeniu bólu gardła. Pamiętaj, że początkowe uczucie pieczenia jest powszechne. Cayenne nie powinno być przyjmowane, jeśli masz otwarte owrzodzenia w jamie ustnej. Zacznij od kilku kropel ostrego sosu lub lekkiej posypki cayenne, ponieważ obie te substancje mogą być bardzo pikantne.

Leki na ból gardła dla niemowląt i dzieci

Ból gardła u niemowląt i małych dzieci zdecydowanie nie jest przyjemny, zarówno dla samego dziecka jak i rodziców. Oto kilka wskazówek i środków zaradczych:

  • Umieść nawilżacz powietrza w pokoju dziecka. Wilgoć w powietrzu może pomóc złagodzić ból gardła.
  • Dbaj o nawodnienie dzieci, zachęcając je do picia jak największej ilości płynów. Unikaj soków lub lizaków z dużą ilością cytrusów.
  • Dzieciom poniżej 5 roku życia nie należy podawać kropli na kaszel w postaci twardych cukierków ani niczego innego, co mogłoby spowodować ryzyko zadławienia. Zachowaj ostrożność przy podawaniu kropli na kaszel dzieciom poniżej 10 roku życia.
  • Nie podawaj miodu dzieciom poniżej 1 roku życia.

Profilaktyka

Aby zapobiec bólowi gardła, trzymaj się z dala od osób, które są chore na chorobę zakaźną, taką jak grypa lub angina. Często myj ręce. Staraj się unikać pikantnych lub kwaśnych potraw i trzymaj się z dala od oparów chemicznych lub dymu, które mogą powodować stan zapalny.

Leczenie bez recepty

Kiedy naturalne środki zaradcze po prostu nie dają rady, istnieje kilka opcji leczenia bez recepty. Ulgę mogą przynieść również dostępne bez recepty pastylki lub spraye znieczulające. Inne potencjalne środki łagodzące ból gardła to eukaliptus, który prawdopodobnie znajdziesz w naturalnych pastylkach na gardło i syropach na kaszel.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments