Czy szczoteczki do zębów z węglem aktywnym działają?

Czy szczoteczki do zębów z węglem aktywnym działają?

Szczoteczki do zębów z węglem aktywnym to jeden z najnowszych trendów w pielęgnacji zębów.

Szczoteczki do zębów z węglem aktywnym mają za zadanie wybielać zęby, odświeżać oddech i usuwać bakterie w sposób, w jaki standardowe szczoteczki nie są w stanie tego robić. Jednak wielu dentystów ma o nich inne zdanie.

Najnowsze badania wykazują, że szczoteczki do zębów z węglem aktywnym mogą być nieco bardziej skuteczne niż zwykłe szczoteczki do zębów. 

Co mówi nauka o szczoteczkach do zębów z węglem aktywnym?

Włosie szczoteczek do zębów z węglem aktywnym jest wypełnione aktywnym węglem. Kiedy szczotkujesz zęby taką szczoteczką, nakładasz go bezpośrednio na zęby.

Jakie są korzyści stosowania szczoteczek do zębów z węglem aktywnym?

Bielsze zęby

Szczoteczki do zębów z węglem aktywnym usuwają przebarwienia na zębach, dzięki czemu Twój uśmiech wygląda jaśniej.

Dzieje się tak dzięki wysoce absorbującym właściwościom węgla aktywnego. Wiąże się on z kwaśnymi składnikami pochodzącymi z takich rzeczy jak kawa, herbata i wino i usuwa przebarwienia, które te produkty pozostawiają.

Usuwanie bakterii

Odkryto, że szczoteczki do zębów z węglem aktywnym mają właściwości antybakteryjne.

W jednym z badań z udziałem 50 pacjentów, osoby zostały poinstruowane, aby myć zęby zarówno szczoteczkami z węglem aktywnym, jak i standardowymi szczoteczkami przez 1 tydzień każdą.

Naukowcy odkryli, że szczoteczki z węglem aktywnym miały na sobie mniej bakterii niż zwykłe szczoteczki do zębów po 1 tygodniu użytkowania, a szczoteczka bez węgla aktywnego zatrzymała prawie dwukrotnie więcej bakterii.

Świeższy oddech

Jeśli chcesz mieć świeży oddech, będziesz potrzebować szczoteczki do zębów, która usuwa płytkę nazębną.

Jedno z ostatnich badań wykazało, że szczoteczki do zębów z węglem aktywnym właśnie to osiągnęły. Dwadzieścia pięć osób zostało poinstruowanych, aby szczotkować zęby dwa razy dziennie po posiłkach zarówno szczoteczką nylonową, jak i szczoteczką z węglem aktywnym.

Stwierdzono, że końcówki z węglem aktywnym usuwały więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka do zębów po 6 tygodniach stosowania. Włosie z węgla aktywnego było również mniej zużyte niż zwykła szczoteczka do zębów pod koniec badania.

Jakie są minusy szczoteczek do zębów z węglem aktywnym?

Istnieją plusy i minusy używania szczoteczki do zębów z węglem aktywnym. Ponieważ są to stosunkowo nowe produkty, nie przeprowadzono jeszcze zbyt wielu badań dotyczących ich długoterminowych skutków.

Oprócz tego, że są one mniej dostępne, do minusów szczoteczek do zębów z węglem aktywnym należą:

Ścierny charakter

Węgiel aktywny może uszkadzać zęby poprzez erozję ich szkliwa. Kiedy szkliwo na zębach zużywa się, może prowadzić do nadwrażliwości zębów i do przebarwień. Dlatego aktywny węgiel nie powinien być stosowany na zęby długoterminowo.

Należy również unikać szczoteczek do zębów z węglem aktywnym, jeśli masz skłonności do próchnicy.

Nieplanowany bałagan

Czarny odcień węgla aktywnego czyni go wrogiem dla twojego zlewu w łazience.

Jeśli masz porcelanowe zlewy lub blaty, węgiel aktywny może być trudny do sprzątnięcia.

Chociaż szczoteczka do zębów z węglem aktywnym będzie mniej brudzić zęby w porównaniu z innymi produktami z węglem aktywnym, jej włókna mogą się zużywać.

Jeśli tak się stanie, węgiel aktywny może się rozsypać, powodując trudny do uprzątnięcia bałagan.

Niezalecane przez dentystów

Większość dentystów jeszcze nie dała produktom z węglem aktywnym swojej aprobaty. Głównym argumentem jest brak wystarczającej literatury i badań potwierdzających skuteczność działania.

Podsumowanie

Badania wykazują, że szczoteczki do zębów z węglem aktywnym mogą mieć pewne korzystne zastosowania. Mogą one wybielać zęby, zmniejszać nieświeży oddech i usuwać bakterie lepiej niż większość tradycyjnych szczoteczek do zębów.

Ponieważ jednak jest to stosunkowo nowy produkt, nie są jeszcze znane jego efekty długoterminowego działania.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments