Co to jest toksyczna pozytywność?

Co to jest toksyczna pozytywność?

Toksyczna pozytywność to przekonanie, że bez względu na to, jak tragiczna lub trudna jest sytuacja, ludzie powinni utrzymywać pozytywne nastawienie. Jest to podejście do życia oparte na „tylko dobrych wibracjach”. I choć są korzyści z bycia optymistą i angażowania się w pozytywne myślenie, toksyczna pozytywność odrzuca trudne emocje na rzecz radosnej, często fałszywie pozytywnej, fasady.

Wszyscy wiemy, że pozytywne spojrzenie na życie jest dobre dla naszego dobrostanu psychicznego. Problem w tym, że życie nie zawsze jest pozytywne. Każdy z nas ma do czynienia z bolesnymi emocjami i doświadczeniami. Te emocje, choć często nieprzyjemne, są ważne i muszą być odczuwane oraz traktowane otwarcie i szczerze. 

Toksyczna pozytywność doprowadza pozytywne myślenie do skrajności. Taka postawa minimalizuje i zaprzecza wszelkim śladom ludzkich emocji, które nie są ściśle szczęśliwe lub pozytywne.

Formy toksycznej pozytywności

Toksyczna pozytywność może przybierać bardzo różnorodne formy. Niektóre przykłady, które możesz napotkać w swoim życiu:

  • Kiedy dzieje się coś złego, na przykład utrata pracy, ludzie mówią ci, żebyś „po prostu pozostał pozytywnie nastawiony” lub „spojrzał na jasną stronę”. Chociaż takie komentarze często mają na celu wyrażenie współczucia, mogą być również sposobem na odcięcie się od wszystkiego, co chciałbyś powiedzieć o tym, co przeżywasz.
  • Po doświadczeniu jakiejś straty ludzie mówią ci, że „wszystko dzieje się z jakiegoś powodu”. Chociaż ludzie często wygłaszają takie stwierdzenia, ponieważ uważają, że są pocieszające, jest to również sposób na uniknięcie partycypacji w odczuwaniu czyjegoś bólu. 
  • Kiedy wyrażasz rozczarowanie lub smutek, ktoś mówi ci, że „szczęście to wybór”. Sugeruje to, że jeśli odczuwasz negatywne emocje, to jest to twoja własna wina za to, że nie „wybrałeś” bycia szczęśliwym.

Takie stwierdzenia często mają dobre intencje – ludzie po prostu nie wiedzą, co innego mogliby powiedzieć i nie wiedzą, jak być empatycznym. Mimo to, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że takie reakcje mogą być szkodliwe.

W najlepszym przypadku, takie stwierdzenia są banalnymi frazesami, które zwalniają cię z odpowiedzialności, abyś nie musiał zajmować się uczuciami innych ludzi. W najgorszym przypadku, takie komentarze kończą się zawstydzeniem i obwinianiem ludzi, którzy często mają do czynienia z niezwykle trudnymi sytuacjami.

Dlaczego to jest szkodliwe

Toksyczna pozytywność może w rzeczywistości zaszkodzić ludziom, którzy przechodzą przez trudne chwile. Zamiast móc dzielić się prawdziwymi ludzkimi emocjami i zyskać bezwarunkowe wsparcie, ludzie zauważają, że ich uczucia są odrzucane, ignorowane lub wręcz bagatelizowane. 

Przykłady szkodliwości takiego zachowania:

  • Powoduje wstyd: Kiedy ktoś cierpi, musi wiedzieć, że jego emocje są ważne, ale też, że może znaleźć ulgę i miłość u swoich przyjaciół i rodziny. Toksyczna pozytywność mówi ludziom, że emocje, które odczuwają są nie do zaakceptowania.
  • Powoduje poczucie winy: Wysyła wiadomość, że jeśli nie znajdujesz sposobu, aby czuć się pozytywnie, nawet w obliczu tragedii, to znaczy, że robisz coś złego.
  • Nakazuje unikać autentycznych ludzkich emocji: Toksyczna pozytywność funkcjonuje jako mechanizm unikania. Kiedy inni ludzie angażują się w tego typu zachowania, pozwala im to uniknąć emocjonalnych sytuacji, które mogą sprawić, że poczują się niekomfortowo. Kiedy odczuwamy trudne emocje, dyskontujemy je, odrzucamy i zaprzeczamy im.
  • Uniemożliwia rozwój: Pozwala nam to uniknąć odczuwania rzeczy, które mogą być bolesne, ale także odmawia nam możliwości zmierzenia się z trudnymi uczuciami, które ostatecznie mogą prowadzić do samorozwoju i głębszego wglądu w samego siebie.

Słuchanie zewsząd jak mantry „tylko pozytywne myślenie” może być szczególnie dokuczliwe w okresach intensywnego cierpienia osobistego. Kiedy ludzie zmagają się z takimi sytuacjami, jak kłopoty finansowe, utrata pracy, choroba lub utrata bliskiej osoby, mówienie im, że muszą patrzeć na jasną stronę, może wydawać się wręcz okrutne.

Można być optymistą w obliczu trudnych doświadczeń i wyzwań. Ale osoby, które przeżywają traumę, nie muszą słyszeć, że powinny być pozytywnie nastawione, ani czuć się osądzane za to, że nie mają słonecznej aury.

Oznaki toksycznej pozytywności

Toksyczna pozytywność może być często subtelna, ale umiejętność rozpoznawania znaków może pomóc w lepszym rozpoznaniu tego typu zachowań. Niektóre z nich to:

  • Odrzucanie problemów zamiast stawiania im czoła
  • Poczucie winy z powodu smutku, złości lub rozczarowania
  • Ukrywanie swoich prawdziwych uczuć za utartymi sloganami, które wydają się bardziej akceptowalne społecznie
  • Ukrywanie lub maskowanie tego, co naprawdę czujesz
  • Minimalizowanie uczuć innych ludzi, ponieważ sprawiają, że czujesz się niekomfortowo
  • Zawstydzanie innych ludzi, gdy nie mają pozytywnego nastawienia
  • Próba bycia stoickim lub „poradzenia sobie” z bolesnymi emocjami

Jak unikać toksycznej pozytywności

Jeśli dotknęła cię toksyczna pozytywność – lub jeśli rozpoznajesz ten rodzaj zachowania u siebie – są rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwinąć w sobie zdrowsze, bardziej wspierające podejście. Oto kilka pomysłów:

Zarządzaj swoimi negatywnymi emocjami, ale nie zaprzeczaj im. Negatywne emocje mogą powodować stres, jeśli nie są kontrolowane , ale mogą też być źródłem ważnych informacji, które mogą prowadzić do korzystnych zmian w twoim życiu.

Bądź realistą w kwestii tego, co powinieneś czuć. Kiedy znajdujesz się w stresującej sytuacji, to normalne, że czujesz się zestresowany, zmartwiony, a nawet przestraszony. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Skup się na dbaniu o siebie i podejmowaniu kroków, które mogą poprawić Twoją sytuację.

Dobrze jest odczuwać więcej niż jedną rzecz. Jeśli stoisz przed wyzwaniem, możesz czuć się zdenerwowany na przyszłość i jednocześnie mieć nadzieję, że ci się uda. Twoje emocje są równie złożone, jak sama sytuacja. 

Skup się na słuchaniu innych i okazywaniu wsparcia. Kiedy ktoś wyraża trudne emocje, nie uciszaj go toksycznymi frazesami. Zamiast tego daj im do zrozumienia, że to, co czują, jest normalne i że jesteś tam, by ich wysłuchać. 

Zauważ, jak się czujesz. Śledzenie „pozytywnych” kont w mediach społecznościowych może czasem służyć jako źródło inspiracji, ale zwróć uwagę na to, jak się czujesz po obejrzeniu takich treści i wejściu z nimi w interakcję. Jeśli po obejrzeniu „podnoszących na duchu” postów czujesz wstyd lub poczucie winy, może to być spowodowane toksyczną pozytywnością. W takich przypadkach rozważ ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych.

Podsumowanie

Toksyczna pozytywność jest często subtelna i chyba każdy z nas angażował się kiedyś w ten rodzaj myśli. Jednak ucząc się je rozpoznawać, będziesz w stanie lepiej pozbyć się tego typu myślenia i zapewnić (oraz otrzymywać) bardziej autentyczne wsparcie, kiedy przechodzisz przez coś, co nie jest łatwe.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments