Jak zadbać o oczy, gdy nosisz soczewki kontaktowe?

Jak zadbać o oczy, gdy nosisz soczewki kontaktowe?

Okulary można nosić także ku ozdobie, ale nie każdy lubi je zakładać, gdy jest to konieczność związana z korekcją wady wzroku. Alternatywnym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które można nosić nawet przez cały dzień. Należy jednak pamiętać, że oprócz przestrzegania zasad higieny trzeba też zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu. Jak to zrobić? Radzimy.

Jak zadbać o właściwą higienę oczu, nosząc soczewki kontaktowe?

Podstawa prawidłowej pielęgnacji oczu przy noszeniu soczewek kontaktowych to przestrzeganie zasad higieny – zarówno przy zakładaniu szkieł, jak i ich przechowywaniu i czyszczeniu. Przed nałożeniem i wyjęciem soczewek należy zawsze dokładnie umyć ręce. Należy również pamiętać o terminie wymiany soczewek [1]. Mają one różny czas, przez który można je stosować, dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Do pielęgnacji i przechowywania soczewek kontaktowych służą specjalne preparaty. Warto też zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed promieniowaniem UV. Osobom noszącym soczewki kontaktowe zaleca się też unikanie w miarę możliwości długiego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, unikanie dymu papierosowego i innych czynników ryzyka mogących prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka. Dobrze jest profilaktycznie stosować nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym, bez konserwantów.

Dlaczego nawilżenie oczu jest tak ważne?

Film łzowy obmywa powierzchnię oka za każdym razem, gdy mrugamy powiekami. Jego prawidłowa ilość i odpowiedni skład są konieczne, by chronić oczy przed uszkodzeniami, alergenami i szkodliwymi drobnoustrojami oraz zapewnić rogówce odpowiedni poziom odżywienia i dotlenienia [2]. Noszenie soczewek kontaktowych przez cały dzień utrudnia właściwe naturalne nawilżenie powierzchni oczu, dlatego warto stosować tak zwane sztuczne łzy, czyli nawilżające krople. To bardzo ważne, ponieważ niedotleniona rogówka jest bardziej narażona na urazy, a nadmierna suchość oczu może znacząco pogorszyć jakość widzenia. Krople do oczu można stosować nawet kilka razy dziennie, za każdym razem, gdy czujemy dyskomfort i tzw. piasek pod powiekami.

Dieta dla osób noszących soczewki kontaktowe

Jeśli nosimy szkła kontaktowe, powinniśmy szczególnie zadbać o swoje menu, tak by znalazły się w nim produkty obfitujące w składniki odżywcze ważne dla dobrej kondycji narządu wzroku. Są to m.in. witaminy A, C, D i E, witaminy z grupy B, cynk, selen i kwasy omega-3, które znajdziemy w warzywach, owocach, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie, orzechach, olejach roślinnych i rybach morskich [3]. Można też dodatkowo przyjmować suplementy diety, na przykład Ocuvite Complete z kwasami omega-3, cynkiem, witaminami, luteiną i  zeaksatyną. Oprócz stosowania zdrowej diety i jej suplementów przeznaczmy też odpowiednią ilość czasu na sen – regenerację dla oczu.

Bibliografia:

1. https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html

2. Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K. Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.

3. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments