Palenie papierosów, a antykoncepcja

Palenie papierosów, a antykoncepcja

Palenie papierosów, chociaż coraz mniej popularne to nadal całkiem powszechny nałóg. Jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia oraz życia. Może spowodować wystąpienie powikłań zatorowo-zakrzepowych. Co wielce istotne, także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia takich powikłań.

Palenie a antykoncepcja hormonalna

Świat medycyny jest zgodny – palenie przy jednoczesnym przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do licznych powikłań i zdecydowanie doradzają jego ograniczenie, a najlepiej całkowite z niego zrezygnowanie. Dotyczy to szczególnie kobiet po 35 roku życia, które są o wiele bardziej narażone na choroby naczyniowo-sercowe. W ich przypadku stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przy paleniu jest absolutnie zabronione.

Palenie papierosów podnosi krzepliwość krwi. Podobne działanie wywołują również tabletki antykoncepcyjne. W połączeniu mogą doprowadzić do choroby wieńcowej, udaru mózgu lub zawału serca.

Sprawdź: Tabletki antykoncepcyjne, a picie alkoholu

Szczerość u lekarza to podstawa

Dobierając z ginekologiem odpowiednią metodę antykoncepcji, warto przedyskutować wszystkie opcje i wybrać tę, która będzie niosła ze sobą najmniejsze zagrożenia dla życia i zdrowia. Lekarz rutynowo zadaje pytanie o palenie papierosów. Jednak jeśli ono nie padnie z jego ust, należy podzielić się z nim tą informacją, gdyż może ona okazać się kluczowa przy dobieraniu odpowiedniej metody antykoncepcji.

Dla kobiet, które palą papierosy, stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest niewskazane. Z każdym rokiem rośnie ryzyko wystąpienia zakrzepicy, które osiąga punkt krytyczny dla pań po 35 roku życia. Lekarz przed wypisaniem tabletek powinien poinformować o zagrożeniach, jakie może nieść ich przyjmowanie przy paleniu papierosów. Może również zalecić rzucenie palenia lub zaproponować inną metodę antykoncepcji.

Palenie czy tabletki?

Kobiety palące papierosy będą musiały dość jednoznacznie odpowiedzieć zarówno lekarzowi, jak i przede wszystkim sobie na powyższe pytanie. Palenie papierosów wyklucza możliwość przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Będąc w grupie ryzyka, kategorycznie nie można ukrywać nałogu przed lekarzem, gdyż konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo poważne.

Warto również pamiętać o tym, że produkty, które mają ułatwić rzucanie palenia, działają w połączeniu z tabletkami w taki sam sposób, jak prawdziwe papierosy.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments