Jak radzić sobie z FOMO?

Jak radzić sobie z FOMO?

FOMO, czyli „fear of missing out”, to prawdziwe zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne i może powodować stres w Twoim życiu. Może dotknąć każdego, ale niektórzy ludzie są bardziej narażeni na ryzyko.

Oto, co powinieneś wiedzieć o historii FOMO, co mówią badania, jak rozpoznać to zjawisko w swoim życiu i jak zarządzać FOMO, aby nie wpływało negatywnie na Twoje życie.

Co to jest FOMO?

Lęk przed przegapieniem odnosi się do poczucia lub percepcji, że inni mają więcej zabawy, żyją lepiej lub doświadczają lepszych rzeczy niż Ty. Wiąże się to z głębokim poczuciem zazdrości i wpływa na poczucie własnej wartości. Często jest on nasilany przez media społecznościowe, takie jak Instagram i Facebook.

Może dotyczyć wszystkiego, od imprezy w piątkowy wieczór po awans w pracy, ale zawsze wiąże się z poczuciem bezradności, że brakuje ci czegoś wielkiego.

Krótka historia FOMO

Fakt, że możesz przegapić coś istotnego nie jest z nami od wczoraj. Jednakże, podczas gdy przypuszczalnie to uczucie istnieje od wieków (dowody na istnienie FOMO można znaleźć w starożytnych tekstach), zostało ono zbadane dopiero w ciągu ostatnich kilku dekad, począwszy od pracy badawczej z 1996 roku, autorstwa stratega marketingowego, dr Dana Hermana, który ukuł termin „fear of missing out „.

Jednak od czasu pojawienia się mediów społecznościowych, FOMO stało się bardziej widoczne i częściej badane. Media społecznościowe przyspieszyły zjawisko FOMO. Stwarzają sytuację, w której porównujesz swoje zwykłe życie z najważniejszymi wydarzeniami z życia innych.

Dlatego twoje poczucie „normalności” staje się wypaczone i wydaje ci się, że radzisz sobie gorzej niż twoi rówieśnicy. Możesz zobaczyć zdjęcia swoich znajomych cieszących się zabawą bez Ciebie, co jest czymś, czego ludzie nie byli tak świadomi w poprzednich pokoleniach.

Media społecznościowe tworzą platformę do przechwałek; gdzie rzeczy, wydarzenia, a nawet samo szczęście wydaje się być rywalizacją. Ludzie porównują swoje najlepsze, idealne jak z obrazka doświadczenia, co może prowadzić do zastanawiania się, czego ci brakuje.

Badania nad FOMO

W miarę prowadzenia i udostępniania coraz większej liczby badań nad FOMO, coraz wyraźniej widzimy, z czym się ono wiąże i jak na nas wpływa. Wiemy, że sytuacje nie jest dobra, okazuje się, że istnieje wiele negatywnych skutków FOMO i jest to zjawisko bardziej powszechne, niż można by się spodziewać.

Portale społecznościowe

Nic dziwnego, że nastolatki często korzystają z portali społecznościowych i w związku z tym mogą doświadczać FOMO. Co ciekawe, FOMO działa jako mechanizm wyzwalający częstsze korzystanie z portali społecznościowych.

Dziewczęta doświadczające depresji mają tendencję do częstszego korzystania z portali społecznościowych, natomiast w przypadku chłopców to niepokój był czynnikiem wyzwalającym częstsze korzystanie z mediów społecznościowych. Pokazuje to, że częstsze korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do wyższego poziomu stresu spowodowanego FOMO.

FOMO, wiek i płeć

Kilka badań wykazało, że FOMO może być odczuwane przez osoby w każdym wieku. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie Psychiatry Research wykazało, że lęk przed przegapieniem był związany z częstszym korzystaniem ze smartfonów i mediów społecznościowych, a związek ten nie był związany z wiekiem ani płcią.

Badanie wykazało również, że zarówno korzystanie z mediów społecznościowych, jak i „problematyczne” używanie smartfonów było związane z większym doświadczeniem FOMO. Używanie smartfonów było związane z obawą przed negatywną, a nawet pozytywną oceną ze strony innych osób, jak również z negatywnym wpływem na nastrój.

Ocena zadowolenia z życia

W innym artykule opublikowanym w Computers and Human Behavior znaleziono kilka trendów związanych z FOMO. Stwierdzono, że strach przed przegapieniem wiąże się z niższym poczuciem zaspokojenia własnych potrzeb, jak również z niższym poczuciem satysfakcji z życia w ogóle.

FOMO było silnie związane z większym zaangażowaniem w mediach społecznościowych, jak sugerują inne badania – wydaje się, że FOMO jest związane zarówno z odczuwaniem potrzeby zaangażowania w mediach społecznościowych, jak i zwiększeniem tego zaangażowania. Oznacza to, że FOMO i nawyki związane z mediami społecznościowymi mogą przyczynić się do powstania negatywnego, samonapędzającego się cyklu.

Potencjalne zagrożenia związane z FOMO

Oprócz zwiększonego poczucia nieszczęścia, strach przed utratą może prowadzić do większego zaangażowania w niezdrowe zachowania. Na przykład, to samo badanie w Computers and Human Behavior wykazało, że FOMO było związane z jazdą samochodem w stanie rozproszenia, która w niektórych przypadkach może być śmiertelna.

Minimalizowanie FOMO

Na szczęście można podjąć kroki, aby ograniczyć FOMO, jeśli jest to coś, czego doświadczasz.

Warto jednak wiedzieć, że nasze próby złagodzenia uczucia FOMO mogą w rzeczywistości prowadzić do zachowań, które je pogłębiają. Zrozumienie, gdzie leży problem, może być pierwszym wielkim krokiem w jego przezwyciężeniu. Pomóc w tym mogą poniższe wskazówki.

Zmień swoje nastawienie

Zamiast skupiać się na tym, czego Ci brakuje, spróbuj zauważyć to, co masz. Łatwiej powiedzieć niż zrobić to w mediach społecznościowych, gdzie możemy być bombardowani obrazami rzeczy, których nie mamy, ale można to zrobić. Dodaj więcej pozytywnych ludzi do obserwowania, a usuń osoby, które mają tendencję do nadmiernego chwalenia się lub które nie są dla Ciebie wsparciem.

Możesz zmienić swój feed tak, aby pokazywał mniej tego, co wywołuje Twoje FOMO, a więcej tego, co sprawia, że czujesz się dobrze we własnej skórze. Pracuj nad zidentyfikowaniem tego, co może odbierać Ci radość w sieci, dodając do swojego feedu (i życia) więcej tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwa.

Prowadź dziennik

Powszechne jest publikowanie postów w mediach społecznościowych, aby zachować zapis fajnych rzeczy, które robisz. Jednak może się okazać, że za bardzo zwracasz uwagę na to, czy ludzie potwierdzają twoje doświadczenia w sieci. Jeśli tak jest, możesz chcieć zabrać niektóre ze swoich zdjęć i wspomnień do offline’u i prowadzić osobisty dziennik swoich najlepszych wspomnień.

Prowadzenie dziennika może pomóc Ci przesunąć punkt ciężkości z publicznej aprobaty na prywatne docenianie rzeczy, które czynią Twoje życie ciekawym. Ta zmiana może czasami pomóc ci wydostać się z cyklu mediów społecznościowych i FOMO.

Szukaj prawdziwych więzi

Uczucie samotności lub wykluczenia jest w rzeczywistości sposobem naszego mózgu na poinformowanie nas, że chcemy szukać większych więzi z innymi i zwiększyć nasze poczucie przynależności.

Niestety, zaangażowanie w mediach społecznościowych nie zawsze jest sposobem na osiągnięcie tego celu – możesz uciekać od jednej złej sytuacji prosto w jeszcze gorszą. Zamiast próbować nawiązać więcej kontaktów z ludźmi w mediach społecznościowych, dlaczego nie umówić się na spotkanie z kimś osobiście?

Tworzenie grupowych wycieczek lub robienie czegokolwiek, co pozwoli Ci wyjść ze znajomymi, może być miłą zmianą tempa i może pomóc Ci otrząsnąć się z poczucia, że brakuje Ci czasu.

Jeśli nie masz czasu na robienie planów, nawet bezpośrednia wiadomość w mediach społecznościowych do znajomego może sprzyjać większemu i bardziej intymnemu połączeniu niż wysyłanie postów do wszystkich swoich znajomych i liczenie na „polubienia”.

Skup się na wdzięczności

Badania pokazują, że angażowanie się w działania wzmacniające wdzięczność, takie jak prowadzenie dziennika wdzięczności lub po prostu mówienie innym, co w nich doceniasz, może podnieść na duchu zarówno Ciebie, jak i wszystkich wokół.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że trudniej jest czuć, że brakuje nam rzeczy, których potrzebujemy w życiu, kiedy jesteśmy skoncentrowani na tym, co już posiadamy. Jest to również prawdą, ponieważ sprawiając, że inni czują się dobrze, my również się tak czujemy.

Podsumowanie

Chociaż FOMO jest silnie skorelowane z korzystaniem z mediów społecznościowych, ważne jest, aby pamiętać, że jest to bardzo realne i powszechne uczucie wśród ludzi w każdym wieku. Każdy odczuwa pewien poziom FOMO w różnych okresach swojego życia.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments