Dlaczego jestem wiecznie zmęczona?

Dlaczego jestem wiecznie zmęczona?

Zmęczenie i brak energii są dużym problemem dla wielu ludzi, ale te problemy można rozwiązać tylko wtedy, gdy wiesz, co jest nie tak.

Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest wizyta u swojego lekarza na badania kontrolne. Lekarz może zebrać dokładny wywiad i wykonać wszelkie niezbędne testy w celu ustalenia przyczyny zmęczenia.

Kilka z możliwych przyczyn przewlekłego zmęczenia to między innymi:

Brak snu

Choć brak snu może wydawać się oczywistą przyczyną przewlekłego zmęczenia, jest to zaskakująco częsty powód. Wiele osób przechodzi przez życie czując się zbyt zestresowanymi lub zbyt zajętymi, aby zwolnić i spać tyle, aby czuć się dobrze.

Chociaż brak snu nie jest chorobą samą w sobie, lekarz może pomóc Ci dowiedzieć się o sposobach na zmniejszenie stresu lub przepisać leki, które pomogą Ci w bezsenności.

Warto zacząć od określenia swojego zapotrzebowania na sen. Przeciętna osoba dorosła potrzebuje około ośmiu godzin snu na noc, ale niewiele osób ma książkowy organizm. Być może masz też dług senny, który narósł, a to wymaga dodatkowego snu, aby nadrobić zaległości.

Depresja

Depresja to stan, który uważa się za spowodowany nieprawidłowościami w regulujących nastrój substancjach chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami w mózgu.

Osoby cierpiące na depresję mają zazwyczaj problemy ze snem i poziomem energii. Osoby te mogą mieć problemy z zasypianiem lub budzić się w nocy. Niektóre osoby z depresją mogą mieć również problemy z budzeniem się rano i spać zbyt długo. Depresja często sprawia, że ludzie czują się ospali i pozbawieni motywacji.

Jeśli masz wrażenie, że możesz mieć depresję, porozmawiaj z lekarzem. Może on zalecić również wizytę u terapeuty, który pomoże Ci przeanalizować Twoje uczucia. Nieleczona depresja nie tylko prowadzi do zmęczenia, ale może mieć wpływ na każdy aspekt Twojego życia.

Anemia

Kiedy masz anemię, Twój organizm albo ma mniejszą niż normalnie liczbę czerwonych krwinek, albo nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny. Hemoglobina jest substancją, która nadaje czerwonym krwinkom ich kolor. Jest ona również zaangażowana w przenoszenie tlenu w całym organizmie.

Jeśli masz za mało hemoglobiny lub za mało czerwonych krwinek, Twój organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, przez co czujesz się zmęczony lub słaby. Mogą również wystąpić objawy takie jak bladość skóry, duszności i zawroty lub bóle głowy.

Obecnie uważa się, że sam niedobór żelaza, nawet bez anemii, może być przyczyną przewlekłego zmęczenia. Proste badanie krwi w gabinecie lekarskim może stwierdzić, czy masz anemię, czy nie.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, w której tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Choroba tarczycy jest bardzo powszechna, zwłaszcza u kobiet.

Hormony tarczycy kontrolują metabolizm, więc gdy ich poziom jest niski, mogą wystąpić objawy zmęczenia, przyrost masy ciała i uczucie zimna.

Niedoczynność tarczycy może naśladować objawy depresji, co czyni go jeszcze trudniejszym w rozpoznaniu na pierwszy rzut oka.

Na szczęście, proste badanie krwi może określić, czy Twoja tarczyca funkcjonuje prawidłowo, a jeśli nie, można rozpocząć leczenie.

Choroby serca

Choroby serca, a zwłaszcza niewydolność serca, mogą powodować uczucie ciągłego zmęczenia i niezdolność do tolerowania wysiłku fizycznego. W przypadku niewydolności serca, serce jest mniej skuteczne w pompowaniu natlenionej krwi do mięśni i innych tkanek organizmu. Nawet zwykłe codzienne czynności, takie jak chodzenie lub noszenie zakupów z samochodu, mogą stać się trudne.

Inne możliwe objawy choroby serca to ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenia i duszności.

W ostatnich latach zauważono, że objawy chorób serca u kobiet często różnią się od objawów występujących u mężczyzn i mogą być bardziej subtelne, na przykład objawiać się zmęczeniem, a nie bólem w klatce piersiowej. Uważa się, że ten brak rozpoznawania chorób serca u kobiet jest powodem, dla którego kobiety częściej niż mężczyźni umierają z powodu tej choroby.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wszystkich swoich objawach, a także o historii chorób w rodzinie. W oparciu o te wyniki, Ty i Twój lekarz możecie zdecydować, że konieczne są dalsze badania oceniające stan Twojego serca.

Bezdech senny

Bezdech senny to przewlekłe schorzenie, w którym mogą występować przerwy w oddychaniu lub spłycenie oddechu, trwające od kilku sekund do minuty podczas snu. Za każdym razem, gdy oddech powraca do normy, często z chrapliwym lub dławiącym odgłosem, może to zakłócić sen.

Ten zaburzony i niskiej jakości sen może być częstą przyczyną senności w ciągu dnia.

Inne objawy związane z bezdechem sennym to poranne bóle głowy, problemy z pamięcią, słaba koncentracja, drażliwość i ból gardła po przebudzeniu.

Jeśli masz czynniki ryzyka bezdechu sennego lub odczuwasz zmęczenie w ciągu dnia. Często zaleca się przeprowadzenie badania snu w celu udokumentowania bezdechu sennego, a w przypadku jego obecności można zalecić leczenie za pomocą aparatu CPAP.

Ważne jest, aby pamiętać, że nieleczony bezdech senny nie tylko powoduje zmęczenie, ale może prowadzić do chorób serca, udaru, a nawet nagłej śmierci.

Wirusowe zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby to stan zapalny wątroby, który może mieć kilka przyczyn, od infekcji po otyłość.

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, począwszy od rozkładu toksyn, poprzez wytwarzanie białek kontrolujących krzepnięcie krwi, aż po metabolizowanie i magazynowanie węglowodanów oraz wiele innych. Gdy wątroba jest w stanie zapalnym, te ważne procesy mogą zostać zaburzone.

Do objawów zapalenia wątroby, oprócz zmęczenia, należą: żółtaczka (żółtawe przebarwienie skóry i białek oczu), bóle brzucha, nudności, ciemnożółty mocz i jasne stolce.

Testy czynnościowe wątroby są łatwe do wykonania, więc warto je wykonać szukając przyczyn permanentnego zmęczenia.

Cukrzyca

Cukrzyca jest stanem, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej tak dobrze, jak powinien. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który pomaga glukozie dostać się do komórek ciała w celu wykorzystania ich do produkcji energii. Istnieje kilka powodów, dla których cukrzyca może powodować ciągłe uczucie zmęczenia.

Inne objawy cukrzycy to częste oddawanie moczu, ekstremalne pragnienie, niewyjaśniona utrata wagi, ekstremalny głód, nagłe zmiany widzenia, mrowienie lub drętwienie rąk lub stóp, sucha skóra, wolno gojące się rany lub więcej infekcji niż zwykle.

Proste badanie poziomu cukru we krwi można wykonać w większości przychodni, a test zwany hemoglobiną A1C może pomóc określić, jaki był twój średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Podsumowanie

Przyczyny zmęczenia wymienione powyżej są dość powszechne, ale istnieje wiele stanów chorobowych, które mogą powodować zmęczenie. Jeśli czujesz, że Twoje zmęczenie jest nietypowe i nie brakuje Ci po prostu snu, umów się na wizytę u lekarza. Może on zebrać dokładny wywiad, w tym na temat chorób występujących w Twojej rodzinie, przeprowadzić badania i zlecić badania krwi niezbędne do rozpoczęcia poszukiwania przyczyn.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments